AMA40EU2-120033Y
Mfr.Part #
AMA40EU2-120033Y
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 40W
Size / Dimension :
3.23" L x 1.36" W x 2.78" H (82.0mm x 34.5mm x 70.6mm)
Input Connector :
CEE 7/16
Package :
Box
Region Utilized :
Europe
Cord Length :
59" (1.50m)
Series :
AMA40-Y
Voltage - Output :
12V
Current - Output (Max) :
3.34A
Power (Watts) :
40 W
Weight :
0.359 lb (163.00 g)
Approval Agency :
cULus
Form :
Wall Mount (Class II)
Product Status :
Active
Output Connector :
USB C Receptacle
Polarization :
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Input Type :
Fixed Blade
Standard Number :
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C