AMA40EU1-120033Y
Mfr.Part #
AMA40EU1-120033Y
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 40W
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Output Connector :
USB Micro
Region Utilized :
Europe
Current - Output (Max) :
3.34A
Size / Dimension :
3.23" L x 1.36" W x 3.53" H (82.0mm x 34.5mm x 89.6mm)
Input Type :
Fixed Blade
Approval Agency :
CE, UL
Standard Number :
Polarization :
Package :
Box
Form :
Wall Mount (Class II)
Cord Length :
60.2" (1.50m)
Product Status :
Active
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Power (Watts) :
40 W
Voltage - Output :
12V