AM50E-2405SVZ-STD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AM50E-2405SVZ-STD
Manufacturer
Aimtec
Description
50W DC/DC Converter
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Efficiency :
91%
Voltage - Output 2 :
Voltage - Output 1 :
5V
Power (Watts) :
50W
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Min) :
18V
Current - Output (Max) :
10A
Voltage - Input (Max) :
36V
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Output 3 :
Package :
Box
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Standard Number :
Size / Dimension :
2.99" L x 1.24" W x 1.02" H (75.9mm x 31.5mm x 25.9mm)