AM2C05SCM4LD02400G
Mfr.Part #
AM2C05SCM4LD02400G
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Contact Rating (Current) :
5 A
Coil Voltage :
24VDC
Coil Insulation :
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max
Coil Resistance :
650 Ohms
Coil Current :
36.9 mA
Seal Rating :
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Must Operate Voltage :
18 VDC