AM2C05PCM4LA22000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AM2C05PCM4LA22000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
INDUSTRIAL GENERAL-PURPOSE RELAY
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Operate Time :
20 ms
Release Time :
20 ms
Must Operate Voltage :
176 VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Must Release Voltage :
33 VAC
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max
Series :
AM
Coil Insulation :
Contact Rating (Current) :
5 A
Coil Resistance :
15 kOhms
Package :
Box
Seal Rating :
Features :
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Coil Current :
14.7 mA
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Product Status :
Active
Mounting Type :
Socketable
Coil Voltage :
220VAC
Coil Type :
Non Latching
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C