ALP22A103CB040
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALP22A103CB040
Manufacturer
KEMET
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 40V SOLDER
Stock
642
In Stock :
642
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Size (mm) :
35 X 45
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Rad Hardened :
No
Voltage - Rated DC :
40V
Number of Terminations :
2
Polarity :
POLARIZED
ECCN Code :
EAR99
Tolerance (+ or -) :
20%
Packaging :
Bulk
Seated Plane Height :
Height :
45mm
Termination Style :
Solder Pin
Terminal Shape :
Flat
DCL :
2400@5MIN(uA)
Failure Rate :
Not Required
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Mounting Style :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminals :
4
Diameter :
35mm
Number of Pins :
4
Operating Temperature (Max) :
85°C
Type :
Electrolytic
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Surface Mount :
No
Positive Tolerance :
20%
Product Length (mm) :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Product Depth (mm) :
Voltage :
40VDC
Wire Form :
Not Required
Product Height (mm) :
45(mm)
Product Diameter (mm) :
35(mm)
Negative Tolerance :
20%
Lifetime :
18000(hr)
Voltage - Rated AC :
40V
Capacitance :
10mF
Datasheets
ALP22A103CB040
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ALP22A103CB040 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Number of Pins:4, Type:Electrolytic, Voltage:40VDC, ALP22A103CB040 pinout, ALP22A103CB040 datasheet PDF, ALP22A103CB040 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ALP22A103CB040 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET ALP22A103CB040
10mF Capacitor Bulk