ALF80C123DF063
Mfr.Part #
ALF80C123DF063
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP
Stock
690
In Stock :
690
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
26 mOhms
Mounting Type :
Through Hole, Press-Fit
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Base Product Number :
ALF80C
Ripple Current @ Low Frequency :
7.99 A @ 100 Hz
Surface Mount Land Size :
Lifetime @ Temp. :
8000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
10.62 A @ 10 kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
33.9mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
12000 μF
Package :
Bulk
Voltage - Rated :
63 V
Ratings :
Height - Seated (Max) :
2.047" (52.00mm)
Product Status :
Active
Package / Case :
Series :
ALF80
Datasheets
ALF80C123DF063
KEMET ALF80C123DF063
ALF80 12000 μF Capacitor ±20% Through Hole, Press-Fit 1.378" Dia (35.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead