ALF40C183DF040
Mfr.Part #
ALF40C183DF040
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 40V SNAP
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
64mOhm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole, Press-Fit
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Voltage - Rated :
40V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
73mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
4.58A @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Capacitance :
18000μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
ALF40
Ripple Current @ Low Frequency :
4.12A @ 100Hz
Polarization :
Polar
Datasheets
ALF40C183DF040
KEMET ALF40C183DF040
ALF40 18000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead