ALDP1F24W
Mfr.Part #
ALDP1F24W
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Stock
342
In Stock :
342
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Height :
15.3 mm
Mounting Type :
Through Hole
Switching Voltage :
277VAC - Max
Product Category :
General Purpose Relays
Subcategory :
Relays
Seal Rating :
Operate Time :
10 ms
Length :
20.5 mm
Coil Insulation :
Class F
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Features :
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
RoHS :
Details
Power Consumption :
90 W, 1.385 kVA
Coil Resistance :
2.88 kOhms
Coil Current :
8.3 mA
Product Type :
General Purpose Relays
Contact Termination :
Solder Pin
Coil Type :
Non Latching
Product Status :
Active
Mounting Style :
Through Hole
Base Product Number :
ALDP1F
Must Operate Voltage :
18 VDC
Contact Rating (Current) :
5 A
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product :
Power Relays
Width :
7.2 mm
Coil Termination :
Solder Pin
Series :
ALDP
Brand :
Panasonic Industrial Devices
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Type :
Slim
Termination Style :
PC Pin
Coil Voltage :
24VDC
Release Time :
10 ms
Package :
Tray
Contact Current Rating :
5 A