AI-000404-36-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AI-000404-36-2
Manufacturer
Mueller Electric Co.
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Mueller Electric Co.
Product Category :
Stacking Method :
Front Stacking (Both Connectors)
Wire/Cable Gauge :
18 AWG
Current Rating :
20A
Material - Insulation :
Silicone
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Patch Cord
2nd Connector :
Banana Plug, Single, Stackable, Sheathed
Contents :
1 Lead, Red
Configuration :
Banana to Banana
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Current Rating (Amps) :
20A
Wire Gauge :
18 AWG
Cable Length :
36.0 914.40mm
1st Connector :
Series :
AI
Connector Type A :
PLUG
Published :
2015
Factory Lead Time :
3 Weeks
Connector Type B :
PLUG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
1kV