AG12NF68RE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AG12NF68RE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 68 OHM 1% 12W AXIAL
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Product Status :
Active
Power (Watts) :
12W
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Axial
Package / Case :
Resistance :
68 Ohms
Tolerance :
±1%
Composition :
Height - Seated (Max) :
Package :
Bulk
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
Ag
Size / Dimension :
0.311" Dia x 1.752" L (7.90mm x 44.50mm)
Failure Rate :
Operating Temperature :
Features :
Non-Inductive, Non-Magnetic
Datasheets
AG12NF68RE
68 Ohms, 12W, -,