AF1210JR-0712KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF1210JR-0712KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 12K OHM 5% 1/2W 1210
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
12kOhm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
AF
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
609.6μm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
AF1210JR-0712KL
YAGEO AF1210JR-0712KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 12kOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C