AF1210FR-07158KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF1210FR-07158KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 158K OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height :
609.6μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
500mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Series :
AF
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Resistance :
158kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
AF1210FR-07158KL
YAGEO AF1210FR-07158KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 158kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C