AF1210FR-07121RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF1210FR-07121RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 121 OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thick Film
Resistance :
121Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
500mW
Height :
609.6μm
Surface Mount :
yes
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
AF
Pbfree Code :
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Datasheets
AF1210FR-07121RL
YAGEO AF1210FR-07121RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 121Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C