AF1206JR-076R8L
Mfr.Part #
AF1206JR-076R8L
Description
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
660.4μm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
6.8Ohm
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
EAR99
Datasheets
AF1206JR-076R8L
YAGEO AF1206JR-076R8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 6.8Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C