AEH0810101M035R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AEH0810101M035R
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
ALUMINUM CAP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ratings :
Voltage - Rated :
35 V
Capacitance :
100 µF
Series :
AEH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Product Status :
Active
Ripple Current @ Low Frequency :
88 mA @ 120 Hz
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
220 mA @ 100 kHz
Datasheets
AEH0810101M035R
KYOCERA AVX AEH0810101M035R
AEH 100 μF Capacitor ±20% Surface Mount 0.315" Dia (8.00mm) -55°C ~ 125°C Polar Radial, Can - SMD