AEE16-2531
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AEE16-2531
Manufacturer
Allied Components International
Description
4.5uH 12% High Freq Transformer
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Product Category :
Switching Converter, SMPS Transformers
Height - Seated (Max) :
0.708" (17.98mm)
Series :
Operating Temperature :
-40°C ~ 130°C
Applications :
Flyback Converters
Intended Chipset :
Voltage - Auxiliary :
Type :
Product Status :
Active
Package :
Box
Voltage - Primary :
12V
Style :
Size / Dimension :
0.716" L x 0.630" W (18.19mm x 16.00mm)
Footprint :
Frequency :
300kHz
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Chipset Manufacturer :
Inductance @ Frequency :
4.5μH