ADSP-21161NKCAZ100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADSP-21161NKCAZ100
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
225-BGA, CSPBGA
Datasheet
Download
Description
ADSP-21161N - 32BIT SHARC DSP LO
Stock
338
In Stock :
338
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
DSP (Digital Signal Processors)
Lead Free :
Contains Lead
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Data Bus Width :
32b
Voltage - Core :
1.80V
JESD-609 Code :
e1
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Floating Point
Frequency :
100MHz
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
225
Min Supply Voltage :
1.71V
Pin Count :
225
Height :
1.3mm
Packaging :
Tray
ECCN Code :
3A991.A.2
Core Architecture :
SHARC
Number of Bits :
32
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
1.8V
Internal Bus Architecture :
Multiple
Base Part Number :
ADSP-21161
Width :
17mm
REACH SVHC :
No SVHC
Memory Type :
SDRAM, SRAM
Package / Case :
225-BGA, CSPBGA
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Size :
1Mb
Length :
17mm
Number of Pins :
Bit Size :
32
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Position :
BOTTOM
Max Supply Voltage :
1.89V
Number of I/O :
12
Terminal Form :
Ball
Boundary Scan :
yes
Power Supplies :
1.83.3V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Operating Temperature :
0°C~85°C TC
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 6 days ago)
Low Power Mode :
Non-Volatile Memory :
External
RAM Size :
128kB
Interface :
Host Interface, Link Port, Serial Port
Series :
SHARC®
Barrel Shifter :
yes
Voltage - I/O :
3.30V
Terminal Pitch :
1mm