ADE7518ASTZF16-RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADE7518ASTZF16-RL
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
64-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC ENERGY METER MCU 16K 64LQFP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Energy Metering
Width :
10mm
Number of Terminations :
64
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
No
Voltage - Supply :
2.4V~3.7V
Consumer IC Type :
CONSUMER CIRCUIT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Meter Type :
Single Phase
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
OBSOLETE (Last Updated: 5 days ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
QUAD
Lead Free :
Contains Lead
HTS Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.46V
Number of Functions :
1
Operating Supply Current :
4mA
Height Seated (Max) :
1.6mm
Length :
10mm
Input Impedance :
770kOhm
Pin Count :
64
Package / Case :
64-LQFP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
ADE7518
Number of Pins :
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage - I/O Low :
0.4V
Reach Compliance Code :
Unknown
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.13V
Terminal Pitch :
0.5mm
Voltage - I/O High :
2V
Measurement Error :
0.1%