ADE7116ASTZF16-RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADE7116ASTZF16-RL
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
64-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC ENERGY METER 64-LQFP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Energy Metering
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.4V
Voltage - I/O Low :
0.4V 0.8V
Core Architecture :
Number of Pins :
64
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Measurement Error :
0.1%
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
64
Pin Count :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Length :
10mm
Data Bus Width :
8B
Pbfree Code :
No
Voltage - Supply :
2.4V~3.7V
Power Supplies :
3.3V
Interface :
UART
Supply Current-Max (Isup) :
5.3mA
Base Part Number :
ADE7116
Voltage - I/O High :
1.3V 2V 2.4V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.7V
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
0.5mm
Input Impedance :
770kOhm
Operating Supply Current :
4mA
Supply Voltage :
3.3V
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
Terminal Position :
QUAD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Meter Type :
Single Phase
Package / Case :
64-LQFP
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
1.6mm