ADC12DL066CIVS
Mfr.Part #
ADC12DL066CIVS
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
64-TQFP
Description
IC ADC 12BIT PIPELINED 64TQFP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
National Semiconductor
Terminal Pitch :
0.5mm
Conversion Rate :
66 Msps
Architecture :
Pipelined
Converter Type :
ADC, PROPRIETARY METHOD
Supply Voltage :
3.3V
Feature :
Simultaneous Sampling
Voltage - Supply, Analog :
3V~3.6V
Number of Pins :
64
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
64
Signal to Noise Ratio (SNR) :
66 dB
Terminal Form :
Gull wing
Polarity :
Unipolar
Power Consumption :
686mW
Configuration :
S/H-ADC
Ratio - S/H:ADC :
1:1
Height :
1.2mm
Resolution :
1.5 B
Number of Terminations :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Input Type :
Differential
Package / Case :
64-TQFP
Contact Plating :
Tin
Terminal Position :
QUAD
Integral Nonlinearity (INL) :
3 LSB
Max Supply Voltage :
3.6V
Packaging :
Tray
Sample and Hold / Track and Hold :
SAMPLE
Differential Nonlinearity :
1 LSB
Analog Input Voltage-Max :
1.5V
Number of Analog In Channels :
2
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Length :
10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Sampling Rate :
66 Msps
Supply Type :
Analog, Digital
Number of Channels :
2
Data Interface :
Parallel
Thickness :
1mm
Number of Functions :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Sampling Rate (Per Second) :
66M
Reference Type :
External, Internal
Width :
10mm
Base Part Number :
ADC12DL066
Radiation Hardening :
No
Min Supply Voltage :
3V
260
Operating Supply Voltage :
3.3V
Voltage - Supply, Digital :
2.4V~3.6V