AD845JR-16
Mfr.Part #
AD845JR-16
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC OPAMP JFET 1 CIRCUIT 16SOIC
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
0°C~70°C
Terminal Position :
Dual
Output Current per Channel :
50mA
Packaging :
Tube
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Amplifier Type :
J-FET
Radiation Hardening :
30
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Supply Current :
10mA
Average Bias Current-Max (IIB) :
0.045μA
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-15V
Common Mode Rejection Ratio :
110 dB
Height Seated (Max) :
2.65mm
Slew Rate :
100V/µs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input Offset :
700µV
Bias Current-Max (IIB) @25C :
0.002μA
Base Part Number :
AD845
Dual Supply Voltage :
15V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Current - Input Bias :
750pA
Max Power Dissipation :
1.5W
Number of Channels :
1
Power Dissipation :
1.5W
Pin Count :
16
Mounting Type :
Surface Mount
Unity Gain BW-Nom :
16000 kHz
Input Capacitance :
4pF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
16
Architecture :
VOLTAGE-FEEDBACK
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
±4.75V~18V
Number of Pins :
Input Offset Voltage (Vos) :
1.5mV
Frequency Compensation :
yes
Low-Offset :
No
Bandwidth :
16MHz
Supply Voltage :
15V
Pbfree Code :
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Form :
Gull wing
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
88dB
Voltage Gain :
113.98dB
Mount :
Surface Mount
Input Voltage Noise Density :
80nV/sqrt Hz
Datasheets
AD845JR-16
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD845JR-16 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:AD845, Number of Channels:1, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:16, Number of Pins:16, Bandwidth:16MHz, AD845JR-16 pinout, AD845JR-16 datasheet PDF, AD845JR-16 amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD845JR-16 ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.