AD8400AR100
Mfr.Part #
AD8400AR100
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC DGTL POT 100KOHM 256TAP 8SOIC
Product Category :
Digital Potentiometers
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient (Typ) :
500ppm/°C
Tolerance :
±30%
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Memory Type :
Volatile
Resistance :
100kOhm
Reach Compliance Code :
Unknown
Pin Count :
8
ECCN Code :
EAR99
Interface :
SPI
Configuration :
Potentiometer
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Taps :
256
Packaging :
Tube
Taper :
Linear
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
200
Datasheets
AD8400AR100
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD8400AR100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, AD8400AR100 pinout, AD8400AR100 datasheet PDF, AD8400AR100 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD8400AR100 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.