AD842JR-16
Mfr.Part #
AD842JR-16
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 16SOIC
Stock
1
In Stock :
1
Operating Supply Current :
14mA
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
1.3W
Bandwidth :
800 kHz
Gain Bandwidth Product :
80MHz
Number of Channels :
Amplifier Type :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Input Offset :
500μV
Current - Input Bias :
4.2μA
Input Capacitance :
2pF
Power Dissipation :
1.3W
Mount :
Surface Mount
Dual Supply Voltage :
15V
Input Offset Voltage (Vos) :
1.5mV
Radiation Hardening :
No
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
±5V~18V
Pin Count :
16
Packaging :
Tube
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
REACH SVHC :
Unknown
Base Part Number :
AD842
Operating Temperature :
0°C~75°C
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
86dB
Number of Pins :
16
Common Mode Rejection Ratio :
115 dB
Output Current per Channel :
100mA
Voltage Gain :
99.08dB
Slew Rate :
375V/μs
Input Voltage Noise Density :
9nV/sqrt Hz
Datasheets
AD842JR-16
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD842JR-16 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:800 kHz, Mounting Type:Surface Mount, Number of Channels:1, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:AD842, Operating Temperature:0°C~75°C, Number of Pins:16, AD842JR-16 pinout, AD842JR-16 datasheet PDF, AD842JR-16 amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD842JR-16 ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. AD842JR-16
1 Channels 100mA per Channel 4.2μA 115 dB Instrumentational OP Amps ±5V~18V AD842 16 Pins 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
AD842JR-16 Overview
A 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case is used to package the op amp. General Purpose-type instrumentation amplifiers are used in this application. The case in which buffer amplifier is delivered is called a Tube case. There are a total of 16 pins on this op amp. There are 16 pins on this chip. In terms of the input offset voltage, instrumentation amplifier rates at 1.5mV. It is recommended that this electronic component be mounted using the Surface Mount mounting type. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier performs well at a temperature of about 0°C~75°C . An 14mA volt supply current is needed for this linear amplifier to operate. There should be no change in the voltage gain. There are 1 channels on the operational amplifiers.
AD842JR-16 Features
16 Pins