AD8402AN10
Mfr.Part #
AD8402AN10
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC DGTL POT 10KOHM 256TAP 14DIP
Product Category :
Digital Potentiometers
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Memory Type :
Volatile
Temperature Coefficient (Typ) :
500ppm/°C
JESD-609 Code :
e0
Taper :
Linear
Configuration :
Potentiometer
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Qualification Status :
COMMERCIAL
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
200
Bandwidth :
0.6 kHz
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Number of Positions :
256
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Supply Voltage :
3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Resistance :
10kOhm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Taps :
256
Pin Count :
14
Total Resistance :
10000Ohm
Temperature Coefficient :
500 ppm/°C
Terminal Finish :
TIN LEAD
Reach Compliance Code :
Unknown
Length :
19.05mm
Number of Terminations :
14
Additional Feature :
IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
Interface :
SPI
Height Seated (Max) :
5.33mm