AD8044AR-14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD8044AR-14
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC OPAMP VFB 4 CIRCUIT 14SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Pbfree Code :
No
Pin Count :
14
Output Current :
30mA
Output Type :
Rail-to-Rail
Height Seated (Max) :
1.75mm
Current - Input Bias :
2µA
Unity Gain BW-Nom :
15000 kHz
Base Part Number :
AD8044
Bandwidth :
160MHz
Supply Voltage Limit-Max :
12.6V
Mounting Type :
Surface Mount
Amplifier Type :
Voltage Feedback
Number of Functions :
1
Settling Time :
30 ns
Common Mode Rejection Ratio :
90 dB
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Supply Current :
11.5mA
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
70dB
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Low-Offset :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Slew Rate :
190V/μs
Lead Free :
Contains Lead
Max Power Dissipation :
1W
Nominal Supply Current :
13.6mA
Contact Plating :
Lead, Tin
JESD-609 Code :
e0
Number of Pins :
14
Radiation Hardening :
Supply Voltage :
5V
Output Current per Channel :
30mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
3V~12V ±1.5V~6V
Terminal Pitch :
1.27mm
Input Offset Voltage (Vos) :
1.4mV
Power Supplies :
3/5/+-5V
Number of Terminations :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Form :
Gull wing
Input Capacitance :
1.6pF
Quiescent Current :
3.4mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Packaging :
Tube
Length :
8.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Number of Channels :
4
Voltage Gain :
94dB
Surface Mount :
yes
Power Dissipation :
1W
Gain Bandwidth Product :
80MHz
Frequency Compensation :
yes
Datasheets
AD8044AR-14
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD8044AR-14 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:AD8044, Bandwidth:160MHz, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:14, Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Channels:4, AD8044AR-14 pinout, AD8044AR-14 datasheet PDF, AD8044AR-14 amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD8044AR-14 ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.