AD8010AR-REEL
Mfr.Part #
AD8010AR-REEL
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC OPAMP CF 200MA LP 8SOIC
Qualification Status :
COMMERCIAL
Pbfree Code :
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
240
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Input Bias :
10μA
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Input Offset :
5mV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Unity Gain BW-Nom :
90000 kHz
Slew Rate :
800V/µs
Pin Count :
8
Number of Circuits :
1
-3db Bandwidth :
230MHz
Neg Supply Voltage-Max (Vsup) :
-6.3V
Current - Supply :
15.5mA
Current - Output / Channel :
200mA
30
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
9V~12V ±4.5V~6V
Length :
4.9mm
Supply Voltage Limit-Max :
6.3V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Number of Terminations :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
TIN LEAD
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Supply Voltage :
5V
Datasheets
AD8010AR-REEL
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD8010AR-REEL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~85°C, AD8010AR-REEL pinout, AD8010AR-REEL datasheet PDF, AD8010AR-REEL amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD8010AR-REEL ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. AD8010AR-REEL
10μA 54 dB Instrumentational OP Amps 9V~12V ±4.5V~6V 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
AD8010AR-REEL Overview
Packaged in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case, the buffer op amp is ready to use. An op amp ic of the Current Feedback type. The op amp is delivered to you in a Tape & Reel (TR) case. There is a growing number of terminations approaching the number of 8. The pins on this board total to 8 in total. I would like to remind you that this buffer op amp should be powered by an 5V battery. The mounting type that is recommended for this electrical part is Surface Mount. In relation to the operating temperature of this buffer op amp, it works well at an average of -40°C~85°C . During the manufacturing process, this buffer amplifier is divided into 1 circuits. As a result, it is recommended that a power supply of 15.5mA be used with this electronic part.
AD8010AR-REEL Features
8 Pins
supply voltage of 5V