AD8010AR-16
Mfr.Part #
AD8010AR-16
Package / Case
SOIC W
Description
IC OPAMP CF 200MA LP 16SOIC
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Operating Temperature (Max) :
85°C
Number of Terminations :
16
Qualification Status :
Not Qualified
Wideband :
yes
Power :
No
Packing Method :
Tape and Reel
Low-Bias :
No
Package / Case :
SOIC W
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage :
5V
Amplifier Type :
Operational Amplifier
Slew Rate :
800 V/µs
Power Supplies :
+-5V
Unity Gain BW-Nom :
90000 kHz
30
Temperature Grade :
Industrial
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Supply Voltage Limit-Max :
6.3V
Height Seated (Max) :
2.65mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Width :
7.5mm
Pin Count :
16
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-609 Code :
e0
Number of Pins :
Architecture :
CURRENT-FEEDBACK
Micropower :
Programmable Power :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Supply Current-Max :
20mA
Frequency Compensation :
Number of Channels :
1
Low-Offset :
Datasheets
AD8010AR-16
Analog Devices, Inc. AD8010AR-16
[Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps - Analog Devices, Inc. AD8010AR-16] Overview
Designed to deliver a staggering 200mA current feedback with low power consumption, this 16SOIC-packaged gem epitomizes efficiency and reliability. Its seamless integration into various systems ensures optimal performance, making it an indispensable asset for professionals seeking precision and dependability.
AD8010AR-16 Features
  • Unparalleled 200mA current feedback capability, ensuring optimal performance even in demanding scenarios.