AD8010AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD8010AN
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC OPAMP CF 200MA LP 8DIP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Supply Voltage Limit-Max :
6.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Qualification Status :
COMMERCIAL
Current - Input Bias :
10μA
Length :
9.88mm
JESD-609 Code :
e0
Supply Voltage :
5V
Current - Supply :
15.5mA
Terminal Finish :
TIN LEAD
Current - Output / Channel :
200mA
Common Mode Rejection Ratio :
54 dB
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
Amplifier Type :
Current Feedback
Number of Functions :
1
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
8
Height Seated (Max) :
5.33mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Voltage - Input Offset :
5mV
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-5V
Pin Count :
8
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
9V~12V ±4.5V~6V
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of Circuits :
1
Neg Supply Voltage-Max (Vsup) :
-6.3V
-3db Bandwidth :
230MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Unity Gain BW-Nom :
90000 kHz
Slew Rate :
800V/µs
Datasheets
AD8010AN
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD8010AN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:8, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), AD8010AN pinout, AD8010AN datasheet PDF, AD8010AN amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD8010AN ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. AD8010AN
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps - Analog Devices, Inc. AD8010AN Overview
The Analog Devices, Inc. AD8010AN is a high-performance integrated circuit operational amplifier designed to meet the stringent demands of instrumentation, operational amplification, and buffer applications. Engineered with precision and reliability in mind, this OPAMP delivers exceptional performance with a low power consumption of 200mA, making it an ideal choice for various industrial and professional applications.
AD8010AN Features
  • Low power consumption of 200mA