AD8001ARZ
Mfr.Part #
AD8001ARZ
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC OPAMP CFA 1 CIRCUIT 8SOIC
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Micropower :
No
Dual Supply Voltage :
5V
Factory Lead Time :
8 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Bandwidth :
880MHz
Lead Free :
Contains Lead
Input Offset Voltage (Vos) :
5.5mV
Low-Offset :
No
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
75dB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Gain Bandwidth Product :
795MHz
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quiescent Current :
5mA
Number of Pins :
8
-3db Bandwidth :
715MHz
Power Supplies :
+-3/+-6V
Max Power Dissipation :
800mW
Bias Current-Max (IIB) @25C :
25μA
Width :
4mm
Radiation Hardening :
JESD-609 Code :
e3
Operating Supply Current :
5mA
Pbfree Code :
Programmable Power :
Power Dissipation :
800mW
Settling Time :
10 ns
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
5V
Output Current per Channel :
70mA
Height :
1.5mm
Nominal Supply Current :
5mA
Slew Rate :
1200V/µs
Number of Terminations :
8
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Low-Bias :
Voltage - Input Offset :
2mV
Length :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Supply Voltage Limit-Max :
6.3V
54 dB
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
±3V~6V
Number of Functions :
1
Frequency Compensation :
yes
Input Capacitance :
1.5pF
Operating Supply Voltage :
9V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Dual
Datasheets
AD8001ARZ
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD8001ARZ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:880MHz, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:AD8001, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Channels:1, AD8001ARZ pinout, AD8001ARZ datasheet PDF, AD8001ARZ amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD8001ARZ ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.