AD8001ARTZ-R2
Mfr.Part #
AD8001ARTZ-R2
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC OPAMP CFA 1 CIRCUIT SOT23-5
Length :
2.9mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Supply Voltage :
5V
Power Dissipation :
500mW
Gain Bandwidth Product :
795MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
9V
Quiescent Current :
5mA
JESD-609 Code :
e3
Bandwidth :
800MHz
Operating Supply Current :
5mA
Pin Count :
5
Slew Rate :
1200V/µs
Contact Plating :
Tin
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
5
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Input Capacitance :
1.5pF
Max Power Dissipation :
500mW
Dual Supply Voltage :
5V
Output Current per Channel :
70mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
AD8001
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
±3V~6V
Input Offset Voltage (Vos) :
2mV
5μA
REACH SVHC :
No SVHC
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
50dB
Lead Free :
Contains Lead
Nominal Supply Current :
5mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage :
5V
Current Feedback
Datasheets
AD8001ARTZ-R2
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD8001ARTZ-R2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:SC-74A, SOT-753, Mounting Type:Surface Mount, Bandwidth:800MHz, Number of Terminations:5, Number of Channels:1, Base Part Number:AD8001, Voltage:5V, Number of Pins:5, AD8001ARTZ-R2 pinout, AD8001ARTZ-R2 datasheet PDF, AD8001ARTZ-R2 amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD8001ARTZ-R2 ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. AD8001ARTZ-R2
1 Channels 70mA per Channel 5μA 54 dB Instrumentational OP Amps 9V ±3V~6V AD8001 5 Pins SC-74A, SOT-753
AD8001ARTZ-R2 Overview
There is a SC-74A, SOT-753 case package that contains the instrumentation amplifiers. The instrumentation amplifier in this picture is of the Current Feedback-type. Upon delivery, op amp ic is packaged in a Tape & Reel (TR) case. We are approaching the 5h termination of the year. In total, there are 5 pins on this op amp ic. This linear amplifier should be powered by an 5V battery. 5 pins are located on the operational amplifiers. The input offset voltage is 2mV. This electrical part should be mounted using type Surface Mount. In terms of operating temperatures, this buffer amplifier works very well at a temperature of around -40°C~85°C . The buffer amplifier is capable of operating from a supply current of 5mA . On the buffer amps, there are 1 channels that can be used. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 9V. 5mA quiescent currents are flowing through buffer op amp.
AD8001ARTZ-R2 Features
5 Pins
supply voltage of 5V