AD8001AR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD8001AR
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC OPAMP CFA 1 CIRCUIT 8SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Low-Offset :
No
-3db Bandwidth :
715MHz
Lead Free :
Contains Lead
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Low-Bias :
No
Terminal Form :
Gull wing
Power Dissipation :
800mW
Bias Current-Max (IIB) @25C :
25μA
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
AD8001
Dual Supply Voltage :
5V
Input Offset Voltage (Vos) :
5.5mV
Number of Pins :
8
Amplifier Type :
Current Feedback
Slew Rate :
1200V/µs
Common Mode Rejection Ratio :
54 dB
JESD-609 Code :
e0
Output Current per Channel :
70mA
Pbfree Code :
Supply Voltage :
5V
Input Voltage Noise Density :
2nV/sqrt Hz
Height :
1.5mm
Nominal Supply Current :
5mA
Operating Supply Current :
5mA
Length :
5mm
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
Max Power Dissipation :
800mW
Settling Time :
10 ns
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tube
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
Operating Supply Voltage :
9V
Number of Terminations :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Voltage - Input Offset :
2mV
Number of Functions :
1
Width :
4mm
Output Current :
70mA
Surface Mount :
yes
Frequency Compensation :
yes
Current - Input Bias :
5μA
Gain Bandwidth Product :
795MHz
Power Supplies :
+-3/+-6V
Programmable Power :
Micropower :
Input Capacitance :
1.5pF
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
±3V~6V
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Quiescent Current :
5mA
Number of Channels :
1
Wideband :
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
75dB
Supply Voltage Limit-Max :
6.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
AD8001AR
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD8001AR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:AD8001, Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Channels:1, Operating Temperature:-40°C~85°C, AD8001AR pinout, AD8001AR datasheet PDF, AD8001AR amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD8001AR ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.