ACJS-NV35-5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACJS-NV35-5
Manufacturer
Amphenol Audio
Description
3.5MM TRS NO THREAD VERT PCB SCH
Stock
860
In Stock :
860
Manufacturer :
Amphenol Audio
Product Category :
Audio Connectors
Industry Recognized Mating Diameter :
3.50mm (0.141, 1/8, Mini Plug) - Headphone
Gender :
FEMALE
Panel Hole Size :
0.236 5.99mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Length :
15.8mm
Current Rating (Amps) :
10A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Brass
Body Color :
Silver, Black
Number of Positions/Contacts :
3 Conductors, 5 Contacts
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-25°C
Contact Plating :
Copper, Tin
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Packaging :
Bulk
Series :
AC
Color :
Black
Number of Contacts :
3
Max Operating Temperature :
75°C
Connector Type :
Phone Jack
Published :
2009
Orientation :
Straight
Housing Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Shielding :
Unshielded
Contact Material - Plating :
Tin
Voltage - Rated :
34V
Internal Switch(s) :
Does Not Contain Switch
Signal Lines :
Stereo (3 Conductor, TRS)
Mount :
PCB, Through Hole
Termination :
Press-Fit, Solder
Current Rating :
10A