ACJS-MV35-3S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACJS-MV35-3S
Manufacturer
Amphenol Audio
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM
Stock
298
In Stock :
298
Manufacturer :
Amphenol Audio
Product Category :
Audio Connectors
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Mount :
Through Hole
Length :
15.8mm
Internal Switch(s) :
Single Switch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Phone Jack
Number of Positions/Contacts :
3 Conductors, 4 Contacts
Housing Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Termination :
Solder Eyelet(s)
Body Color :
Silver, Black
Signal Lines :
Stereo (3 Conductor, TRS)
Number of Contacts :
3
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Copper, Tin
Reach Compliance Code :
Unknown
Industry Recognized Mating Diameter :
3.50mm (0.141, 1/8, Mini Plug) - Headphone
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thread Size :
M6x0.5
Series :
M
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 Washer
Packaging :
Bulk
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Panel Hole Size :
0.236 5.99mm