AC0201FR-072K61L
Mfr.Part #
AC0201FR-072K61L
Description
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/20W 0201
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Power Dissipation :
50mW
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
2.61kOhm
Datasheets
AC0201FR-072K61L
YAGEO AC0201FR-072K61L
AC Series, Thick Film, 2.61kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~155°C