AC0201FR-072K1L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC0201FR-072K1L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
2.1kOhm
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Series :
AC
Max Power Dissipation :
50mW
Pbfree Code :
yes
Height :
254μm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
33 Weeks
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Published :
Datasheets
AC0201FR-072K1L
YAGEO AC0201FR-072K1L
AC Series, Thick Film, 2.1kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~155°C