AC0201FR-0710KL
Mfr.Part #
AC0201FR-0710KL
Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/20W 0201
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
254μm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
50mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
2
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
10kOhm
Datasheets
AC0201FR-0710KL
YAGEO AC0201FR-0710KL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 10kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~155°C