A80C188XL25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A80C188XL25
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
68-BECPGA
Datasheet
Download
Description
MPU, 16-BIT, 25MHZ, CMOS, CPGA68
Stock
640
In Stock :
640
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
Microprocessors
Packaging :
Tray
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 16-Bit
Length :
29.464mm
JESD-30 Code :
S-CPGA-P68
Bit Size :
16
Series :
i186
Voltage - I/O :
5.0V
Number of Terminations :
68
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR
Height Seated (Max) :
5.21mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Clock Frequency :
50MHz
Format :
FIXED POINT
Low Power Mode :
yes
RAM Controllers :
DRAM
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Address Bus Width :
20
Boundary Scan :
No
Integrated Cache :
No
External Data Bus Width :
8
Speed :
25MHz
Qualification Status :
COMMERCIAL
Supply Voltage :
5V
Terminal Pitch :
2.54mm
Core Processor :
80C186
Graphics Acceleration :
Surface Mount :
Terminal Form :
PIN/PEG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
PERPENDICULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
68-BECPGA
Pin Count :
68
Datasheets
A80C188XL25
Altera (Intel) A80C188XL25
2.54mm 80C186 16-bit Microprocessor i186 Series 5V 68-BECPGA
A80C188XL25 Overview
Packed in 68-BECPGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. The CPU has 1 Core 16-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around 0°C~70°C TA. It comes from the i186 series. This CPU is cored with a 80C186 processor. This CPU uses DRAM RAM controllers. This CPU runs I/O at 5.0V. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROPROCESSOR. There are 68 terminations totally. With a 5V voltage supply, the part should be turned on and run. It has a 16-Bit architecture. The supply voltage should not exceed 5.5V. This CPU has a wide external data Bus width of 8. 68 pins are injected into the part body. The embedded microprocessor has a clock frequency of 50MHz.