A759MS158M1AAAE012
Mfr.Part #
A759MS158M1AAAE012
Description
CAP ALUM POLY 1500UF 20% 10V TH
Stock
178
In Stock :
178
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Series :
A759
Package / Case :
Radial, Can
Package :
Bulk
Surface Mount Land Size :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Capacitance :
1500 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Ratings :
Base Product Number :
A759MS
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
389.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency :
7.785 A @ 100 kHz
Voltage - Rated :
10 V
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
KEMET A759MS158M1AAAE012
1500 μF ±20% Radial, Can 12mOhm A759 Through Hole Polymer General Purpose