A51AO24VDC1.9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A51AO24VDC1.9
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST NO 1A OPEN
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Type :
Non Latching
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Termination Style :
PC Pin
Operate Time :
5 ms
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Current :
79.2 mA
Contact Rating (Current) :
40 A
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Switching Voltage :
380VAC, 75VDC - Max
Coil Power :
1.9W
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Product Status :
Active
Package :
Tray
Series :
A5
Features :
Coil Resistance :
303.2 Ohms
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage :
24VDC
Release Time :
3 ms
Datasheets
A51AO24VDC1.9
CIT Relay and Switch A51AO24VDC1.9
A51AO24VDC1.9 datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V