A51AE24VDC1.6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A51AE24VDC1.6
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST NO 1A EURO
Stock
197
In Stock :
197
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
40 A
Coil Resistance :
360 Ohms
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Switching Voltage :
380VAC, 75VDC - Max
Package :
Tray
Operate Time :
5 ms
Coil Power :
1.6W
Features :
Sealed - Fully
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Series :
A5
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Release Time :
3 ms
Mounting Type :
Through Hole
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Termination Style :
PC Pin
Coil Current :
66.7 mA
Datasheets
A51AE24VDC1.6
CIT Relay and Switch A51AE24VDC1.6
A51AE24VDC1.6 datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V