A431PM473M063A
- Mfr.Part #
- A431PM473M063A
- Manufacturer
- KEMET
- Description
- 47000U 3VV
- Stock
- 15
- In Stock :
- 15
- Manufacturer :
- KEMET
- Product Category :
- Unclassified
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Tolerance :
- 20%
- Voltage :
- 63VDC
- Lead Diameter (nom) :
- Not Required(mm)
- ESR :
- 0.008(ohm)
- Operating Temp Range :
- -40C to 85C
- Capacitance :
- 47000000000(pF)
- Failure Rate :
- Not Required
- Size (mm) :
- 66 x 105
- Seated Plane Height :
- Not Required(mm)
- Product Diameter (mm) :
- 66
- Polarity :
- Polar
- DCL :
- 6000(uA)
- Packaging :
- Bulk
- Number of Terminals :
- 2
- Product Length (mm) :
- Product Status :
- Active
- Mounting Style :
- Stud Mount
- Ripple Current :
- 26700(mA)
- Type :
- Electrolytic
- Lifetime (h) :
- Product Height (mm) :
- 105
- Product Depth (mm) :
- Package :
- Box
- Product Weight (g) :
- 505
- Mounting :
- Stud Mount
- ECCN (US) :
- EAR99
- Minimum Operating Temperature (°C) :
- -40
- Termination Style :
- Screw Terminal
- Wire Form :
- Not Required
- IR (mA) :
- Maximum Operating Temperature (°C) :
- 85
- Equivalent Series Resistance Type :
- LOW
- Capacitance Value :
- 47000uF
- Construction :
- Aluminum Cylindrical Can
- Tolerance (+ or -) :
- 20%
- Lifetime :
- 19000(hr)
- Special Feature :
- Low ESR|Low Impedance
- Lead Spacing (nom) :
- Rad Hardened :
- No
- Series :
- ESR (Ohm) :
- IL (uA) :
- 6000@5Min
- Datasheets
- A431PM473M063A
* 47000000000(pF) Capacitor 20% Bulk 26700(mA)
A431PM473M063A Overview
Capacitance value 47000uF of this electrical part.
A431PM473M063A Features
a capacitance value of 47000uF.