A431FB472M063A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A431FB472M063A
Manufacturer
KEMET
Description
4700UF 3VV
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Unclassified
IL (uA) :
1776.6@5Min
Size (mm) :
36 X 52
Product Height (mm) :
52
Construction :
Aluminum Cylindrical Can
ECCN (US) :
EAR99
Polarity :
Polar
Tolerance :
20%
Package :
Box
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Status :
Active
Capacitance Value :
4700uF
Type :
Electrolytic
Series :
ESR (Ohm) :
Product Weight (g) :
75
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
IR (mA) :
Brand :
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Mounting :
Stud Mount
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Packaging :
Box
Number of Terminals :
2
Product Diameter (mm) :
36
Maximum Impedance (Ohm) :
0.028@20°C@10kHz
Special Feature :
High Ripple Current|Excellent Surge Voltage|Long Life
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Voltage :
63VDC
Termination Style :
Screw Terminal
Capacitance :
4700 uF
Lifetime (h) :
Subcategory :
Capacitors
Datasheets
A431FB472M063A
Introducing Unclassified KEMET A431FB472M063A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Electrolytic, Voltage:63VDC, A431FB472M063A pinout, A431FB472M063A datasheet PDF, A431FB472M063A amp .Beyond Unclassified KEMET A431FB472M063A ,we also offer 5801925, F-631, 47480-0001, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
* 4700 uF Capacitor 20% Box
A431FB472M063A Overview
Using this electrical part, we get 4700uF as its capacitance value.In this case, the maximum impedance (Ohm) of the device is 0.028@20°C@10kHz.
A431FB472M063A Features
a capacitance value of 4700uF.
a maximum impedance of 0.028@20°C@10kHz