A3M1CSQ12VDC2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3M1CSQ12VDC2
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTO BRACKET HD SPDT 12VDC
Stock
467
In Stock :
467
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Power :
1.8W
Coil Type :
Non Latching
Features :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
75VDC - Max
Release Time :
5 ms
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Resistance :
80 Ohms
Coil Current :
150 mA
Termination Style :
Quick Connect - Multiple Sizes
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Series :
A3M
Contact Rating (Current) :
80 A
Operate Time :
7 ms
Coil Voltage :
12VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Base Product Number :
A3M1CSQ
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Product Status :
Active
Package :
Tray
Datasheets
A3M1CSQ12VDC2
CIT Relay and Switch A3M1CSQ12VDC2
A3M1CSQ12VDC2 datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V