A3M1ACQ24VDC1D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3M1ACQ24VDC1D
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
80AMP RELAY AUTOMOTIVE METAL BRA
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Switching Voltage :
75VDC - Max
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Type :
Non Latching
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package :
Tray
Coil Resistance :
320 Ohms
Contact Rating (Current) :
60 A
Termination Style :
Quick Connect - Multiple Sizes
Coil Current :
75 mA
Release Time :
5 ms
Product Status :
Active
Coil Power :
1.8W
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Features :
Diode
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
A3
Coil Voltage :
24VDC
Datasheets
A3M1ACQ24VDC1D
CIT Relay and Switch A3M1ACQ24VDC1D
A3M1ACQ24VDC1D datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V