A31CSQ24VDC2R
Mfr.Part #
A31CSQ24VDC2R
Description
RELAY AUTO HD SPDT 24VDC QC RESI
Stock
40
In Stock :
40
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Coil Current :
75 mA
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
80 A
Coil Power :
1.8W
Mounting Type :
Quick Connect Terminals
Voltage :
1A : 80A @ 14VDC; 1C : 80A @ 14VDC N.O. and; 70A @ 14VDC N.C.
Coil Voltage :
24VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Features :
Resistor, Sealed - Fully
Switching Voltage :
75VDC - Max
Contact Material :
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Base Product Number :
A31CSQ
Coil Resistance :
320 Ohms
Datasheets
A31CSQ24VDC2R
Introducing Automotive Relays CIT Relay and Switch A31CSQ24VDC2R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 125°C, Mounting Type:Quick Connect Terminals, Voltage:1A : 80A @ 14VDC; 1C : 80A @ 14VDC N.O. and; 70A @ 14VDC N.C., A31CSQ24VDC2R pinout, A31CSQ24VDC2R datasheet PDF, A31CSQ24VDC2R amp .Beyond Automotive Relays CIT Relay and Switch A31CSQ24VDC2R ,we also offer CB1-T-P-12V, AEV14024W, A161CS12VDC.64, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CIT Relay and Switch A31CSQ24VDC2R
A31CSQ24VDC2R datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V