A31CCQ24VDC1R
Mfr.Part #
A31CCQ24VDC1R
Description
80AMP RELAY AUTOMOTIVE SPDT 1C 2
Stock
83
In Stock :
83
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Mounting Type :
Socketable
Switching Voltage :
75VDC - Max
Coil Power :
1.8W
Features :
Resistor
Coil Current :
75 mA
Coil Resistance :
320 Ohms
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
60 A
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Datasheets
A31CCQ24VDC1R
CIT Relay and Switch A31CCQ24VDC1R
A31CCQ24VDC1R datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V