A2S1CSQ48VDC1.9R
Mfr.Part #
A2S1CSQ48VDC1.9R
Description
RELAY AUTOMOTIVE QUICK CONNECT S
Stock
320
In Stock :
320
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Coil Current :
39.6 mA
Coil Resistance :
1.212 kOhms
Coil Voltage :
48VDC
Mounting Type :
Chassis Mount
Switching Voltage :
75VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Features :
Resistor, Sealed - Fully
Coil Power :
1.9W
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Contact Rating (Current) :
40 A
Datasheets
A2S1CSQ48VDC1.9R
CIT Relay and Switch A2S1CSQ48VDC1.9R
A2S1CSQ48VDC1.9R datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V