A2S1ASQ12VDC1.9R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A2S1ASQ12VDC1.9R
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE QUICK CONNECT S
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Features :
Resistor, Sealed - Fully
Series :
A2
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Coil Current :
158.3 mA
Coil Resistance :
75.8 Ohms
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Switching Voltage :
75VDC - Max
Release Time :
5 ms
Coil Power :
1.9W
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Contact Rating (Current) :
40 A
Package :
Tray
Coil Voltage :
12VDC
Product Status :
Active
Coil Type :
Non Latching
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operate Time :
7 ms
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Datasheets
A2S1ASQ12VDC1.9R
CIT Relay and Switch A2S1ASQ12VDC1.9R
A2S1ASQ12VDC1.9R datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V