A2S1CSQ24VDC1.6D
Mfr.Part #
A2S1CSQ24VDC1.6D
Description
RELAY AUTO QC SHROUD SPDT 24VDC
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Mounting Type :
Chassis Mount
Base Product Number :
A2S1CSQ
Features :
Diode, Sealed - Fully
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Coil Power :
1.6W
Coil Current :
66.7 mA
Switching Voltage :
75VDC - Max
Contact Rating (Current) :
40 A
Coil Voltage :
24VDC
Coil Resistance :
360 Ohms
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Datasheets
A2S1CSQ24VDC1.6D
CIT Relay and Switch A2S1CSQ24VDC1.6D
A2S1CSQ24VDC1.6D datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V